Menu

Jak sbalit registrovaná zavazadla do letadla?

Jak sbalit registrovaná zavazadla do letadla?

Registrovaná zavazadla (nebo také odbavená, hlavní) jsou přepravována v zavazadlovém prostoru. Poté, co dorazíme na letiště, můžeme zavazadla přenechat letecké společnosti během odbavení (tzv. check-in) nebo je ponechat v místě určeném pro předání zavazadel (tzv. baggage drop-off point).

Od okamžiku přijetí zavazadel a připojení speciální visačky, letecká společnost přejímá zodpovědnost za vaše zavazadla. Vy obdržíte druhou polovinu visačky, která je nejčastěji přilepená na palubní lístek. Slouží k identifikaci zavazadla po příletu a během reklamace v případě poškození nebo ztráty zavazadla.

Jaké rozměry má registrované zavazadlo?

Přípustné hmotnostní maximum a početní limit stanoví každá letecká společnost zvlášť (zjistěte podrobné informace týkající se hmotnosti a rozměrů registrovaných zavazadel).

Rozměry jsou závislé na druhu letu, třídě a trase, nejčastěji:

158 cm

Toto je maximální rozměr registrovaného zavazadla pro většinu leteckých společností; počítá se na základě součtu 3 stran zavazadla

20-32 kg

Toto je hmotností rozpětí pro nízkonákladové a tradiční letecké společnosti

1-4 kusů

Toto je obvykle povolené množství registrovaných zavazadel


Co si nemohu vzít do registrovaného zavazadla?

Vzhledem k bezpečnostním opatřením platí i pro registrovaná zavazadla určitá omezení. Nehledě na to s jakou leteckou společností cestujeme, pro každého cestujícího platí zákaz převážení výbušnin a hořlavých látek (např. více než 70% alkohol, ohňostroje, nádoby s plynem do zapalovačů a atrapy výbušných zařízení) v hlavních zavazadlech. Navíc si s sebou nemůžeme vzít chemické a toxické látky (jedy, včetně jedů na myši a krysy, pistole se slzným plynem, žíravé chemikálie, barvy a rozpouštědla, turistické plynové lahve atd.). Na toto téma více v textu o povolených a zakázaných předmětech v letadle.

Pamatujte!
Hodnotné a křehké předměty (např. notebook, fotoaparát, peníze, šperky a doklady) vezměte do příručního zavazadla, aby se nepoškodily nebo neztratily.

Nestandardní zavazadla

Jestliže chcete převézt velká, křehká nebo nadrozměrná zavazadla (např. jízdní kolo, surf, snowboard, lyže, hudební nástroje atd.) budete je muset nahlásit (nejpozději 48 hodin před odletem). V této situaci kontaktujte naše zákaznické centrum – náš konzultant vám pomůže splnit nutné formality (zjistěte více o nestandardních zavazadlech).

Nízkonákladové letecké společnosti

Nízkonákladové letecké společnosti zpravidla zavádějí dodatečné poplatky za registrovaná zavazadla. Jestliže se rozhodnete pro zakoupení zavazadel, vyberte si tuto možnost již při rezervaci letenky. Poplatek za převoz registrovaných zavazadel bude připočten ke konečné ceně letenky před ukončením procesu rezervace.

 • U většiny nízkonákladových leteckých společností je maximální povolená hmotnost jednoho registrovaného zavazadla 32 kg. I v případě, že cestující zaplatil za nadváhu, hmotnost jednoho zavazadla nemůže být vyšší.
 • Zaplacená zavazadla překračující hmotnostní nebo rozměrové limity jsou považována za dodatečná nebo nestandardní zavazadla a vztahují se na ně dodatečné poplatky.
 • Registrované zavazadlo nelze rezervovat pro nemluvňata a děti do 2 let.
 • Nelze rozdělit hmotností limity mezi jednotlivá zavazadla.
  Příklad: Jestliže dva cestující si s sebou berou zavazadla s max. hmotností 15 kg (každé), nemohou si v této situaci vzít jedno zavazadlo o hmotnosti 20 kg a jedno o hmotnosti 10 kg (s výjimkou EasyJet, kde lze rozdělit váhové limity mezi cestující).
 • Nelze spojovat hmotnostní limity zavazadel.
  Příklad: Jestliže dva cestující si s sebou berou zavazadla s max. hmotností 15 kg (každé), nemohou si vzít jedno zavazadlo o hmotnosti 30 kg.

Povolenou hmotnost zavazadel u jednotlivých dopravců naleznete na webových stránkách s přepravními podmínkami.

 

Tradiční letecké společnosti

 • Registrovaná zavazadla jsou ve většině případů v ceně letenky, výjimkou jsou letecké společnosti KLM a Air France, které zavedly poplatky za zavazadla.
 • Hmotnostní limity a počet zavazadel závisí na tom, jakou třídou cestujeme (ekonomická, business, první třída) a jaká je naše letová trasa.
 • Zavazadla, která převyšují dané limity, jsou považována za nestandardní a vztahuje se na ně poplatek podle platného ceníku.

Omezení týkající se zavazadel

Než začnete s balením:

 • projděte si přepravní podmínky platné u vaší letecké společnosti (přečtěte si více o povolené hmotnosti, rozměrech a počtu zavazadel u největších dopravců);
 • zjistěte, jaké předměty můžete převážet v příručním, a jaké v registrovaném zavazadle. Seznam zakázaných a povolených předmětů naleznete.
 • pamatujte na omezení týkající se převážení kapalin, gelů a aerosolu. Kosmetika, nápoje a jiné kapaliny, které převážíme v zavazadlech, musí být rozděleny v nádobkách po 100 ml. Tyto nádobky musíme umístit do jednoho průsvitného igelitového sáčku. Jeden cestující si s sebou na palubu může vzít celkem 1 l kapalin. Jestliže si s sebou chcete vzít kosmetiku ve větším balení, sbalte ji do registrovaného zavazadla.

Pravidla balení zavazadel

Během balení zavazadla pamatujte na několik základních pravidel:

 • šperky, drobnou elektroniku, peníze, klíče, léky, doklady a jiné hodnotné předměty vždy balte do příručního zavazadla (čtěte více o příručních zavazadlech),
 • zabezpečte jemné a křehké předměty; zabalte je do jemné látky nebo papíru,
 • zvažte zavazadla před tím, než vyrazíte na letiště, abyste předešli placení za nadváhu,
 • postarejte se o to, aby registrovaná zavazadla nebyla během dopravy poškozena – dobře uzavřete své kufry, tašky nebo batoh, můžete také použít speciální balící fólie, pásky nebo potahy,
 • odstraňte všechny visačky z předchozích cest. Pokud je ponecháte na zavazadlech, může se stát, že budou dopravena na jiné letiště,
 • označte každé zavazadlo k odbavení svými údaji (adresa); použijte k tomuto účelu visačku, kterou obdržíte během odbavení,
 • aby nedošlo k omylu při odebírání zavazadla, označte svůj kufr charakteristickou značkou – mašličkou, nálepkou atd.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!