Menu

Letový radar online. Jak sledovat letadla?

Letový radar online. Jak sledovat letadla?

Aktuální polohu letadel na mapě lze zjistit na stránce Letový radar eSky. Umožňuje sledovat pohyb letadel na zvoleném území. 

Jak funguje letový radar? 

Lety můžeme sledovat díky speciálním transpondérům typu ADS-B, které jsou instalovány v letadlech. Těmi je vybavena většina dopravních letadel, část soukromých a malá část vojenských letounů.

Na zemi se zase nacházejí přijímače signálů, které přijímají záznamy od transpondérů typu ADS-B, které se nacházejí v letadlech. Přijímače patří soukromým osobám. Každý může přidat své zařízení do databáze Flightradar24 a pomoci upřesnit jejich fungování. Systém tvoří několik set přijímačů na celém světě, jejich počet se neustále mění. 

Přenášení dat probíhá následujícím způsobem: transpondér v letadle předává data mj. o pozici letadla, která jsou přijímána přístroji na zemi. Poté tato data posílá na server Flightradar24 a tam jsou údaje průběžně přenášeny na mapu, kterou můžete sledovat na stránce Letový radar eSky. 

Co ukazuje letový radar? 

Letový radar eSky umožňuje sledovat aktuální letový provoz na celém světě.

Na mapě uvidíte především symboly žlutých letadel. Poté, co kliknete na letadlo, otevře se na levé straně okno s informacemi o konkrétním letadle (typ stroje, letové trasy, letové podmínky).   

Proč nevidím dané letadlo?

Letový radar ukazuje pouze ta letadla, která jsou vybavena fungujícím transpondérem a nacházejí se v dosahu přijímače. Průměrný přijímač má dosah 150-250 km, ale při vhodném nastavení je možné získat pole dosahu, které má dokonce i 400km poloměr.

Síť pokrývá velkou část zeměkoule, ale samozřejmě se na ní nacházejí také „bílá místa“, kde se zdá, že letadla nelétají. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že v daném místě nejsou přijímače. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!