Menu

TOP 10 nejkrásnějších hradů a zámků světa

TOP 10 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Hrady byly stavěny, aby zdůraznily status vládce nebo sloužily jako obrana před nájezdy. Někdy tak dobře, že dodnes zůstaly nedobyty. Zde je deset nejkrásnějších hradů a zámků světa. Musíme ale přiznat, že výběr nebyl jednoduchý.

Predjamský hrad, Slovinsko

Čtyřpatrový hrad je postavený pod více než stometrovou skálou. Původně, ve 12. století, byl postaven v jeskyni obrovské skály. Přestavěn byl kolem roku 1570. Dodnes jsou některé pokoje zbytkem z původního hradu postaveného v jeskyni. Interiéry se prolínají se systémem podzemních chodeb. Dříve se v nejnižších patrech ukrývali místní obyvatelé před nájezdy.

Nejznámějším obyvatelem hradu byl v patnáctém století lupič Erasmus Lugger, který napadal kupecké karavany a svůj lup pak dával chudým. Zprotivil se rakouskému císaři Fridrichovi III., když podporoval maďarskou stranu během války. Zemřel v roce 1484, když ho zasáhla dělová koule při návštěvě toalety.

Hrad Matsumoto, Japonsko

Havraní hrad, jak je nazýván kvůli své barvě, byl postaven na konci 16. století a v současnosti jde o nejstarší existující dřevěný hrad v Japonsku. Byl postaven v místě, kde už o století dřív založil své opevnění klan Ogasawara. Kvůli revoluci ve 2. polovině 19. století byly hrad i pozemky prodány v aukci. Měl být zničen, ale místní obyvatelé se zprotivili a památku odkoupili.

Interiér hradu byl obnoven a je možné navštívit prázdné dřevěné místnosti a malé muzeum s exponáty zbraní a brnění používané v době rozkvětu hradu. Před vstupem do hradu si návštěvníci musí vyzout boty. Z oken budovy se můžete potěšit pohledem na krásnou okolní krajinu.

Pražský hrad, Česká republika

První stavby se na tomto místě objevily v 9. - 10. století poté, co kníže Bořivoj přesunul své sídlo z Levého Hradce na kopec nad Vltavou. Zde byly postaveny další objekty – kostely, rotunda, klášter, palác a budovy pro služebnictvo. Zajímavé je, že liturgické předměty z počátku byly kamenné, a ty světské dřevěné. Po požáru ve 14. století byl hrad znovu postaven. Pozdější majitelé přistavěli další budovy nebo zdokonalili ty stávající.

Dnes k hradu patří katedrála, bazilika a dvě kaple, starý a nový královský palác, letohrádek královny Anny a Lobkowický palác, věže, krásná zahrada a Zlatá ulička. Ta byla zřejmě obývána zlatníky. V 50. letech 20. století byli poslední obyvatelé vystěhováni a ulička se proměnila v turistickou atrakci. 

Hrad v Hunedoaře, Rumunsko​          

Středověký hrad v Transylvánii, jehož počátky sahají až do 12. století. Stavba byla dokončena v polovině 15. století – postaveny tu tehdy byly obranné hradby, kaple a hrad. Po několika změnách majitelů, přestavbách a požárech byly budovy na přelomu 19. a 20. století restaurovány.

Novinkou byly kulaté věže – Neobydlená věž, Věž bubeníků a Capistranská věž, která jako jediná na hradě má gotický krb. Na druhé straně obvodové zdivo Muškátové věže je pokryto geometrickými nástěnnými freskami. Zvláštní pozornost si na hradě zaslouží Rytířský sál s bohatou kamenickou výzdobou.

Zámek Zwinger, Německo

Pozdně barokní palác byl postavený v 1. polovině 18. století na objednávku Fryderyka Augusta I. Zvaného Mocný, budoucího polského krále Augusta II. Měl být ekvivalentem římského Kolosea, který bude hostit různé akce. Má obrovské vnitřní nádvoří a je obklopen zahradou s fontánou. Na jednom z  pavilonů je kartuš se znakem Polska.

Od počátku byl palác používán na prezentování výstav. Můžete zde obdivovat sbírky porcelánu a zbrojnici, která je složená z kopií zbraní z různých období. V Galerii obrazů starých mistrů jsou vystavena díla evropských malířů, včetně Rubense a Rembrandta.

Hrad Dunrobin, Skotsko

První stavby hradu byly postaveny v pozdním středověku, pravděpodobně před koncem 14. století. V polovině 19. století architekt Charles Barry přestavěl tento objekt, přičemž se inspiroval francouzskými hrady na Loiře. V současné době je nejvyšší věž s vchodem do pevnosti s výškou 41 m, věž s hodinami má 38 m a zbývající věže nepřesahují 35 m.

Hrad má 189 pokojů. Můžete si v nich prohlédnout nábytek, sochy, obrazy a upomínkové předměty. Najdete zde také muzeum plné loveckých trofejí. Rovněž si můžete prohlédnout sousedící zámeckou zahradu.

Zámek Chambord, Francie

Renesanční zámek, největší tohoto typu v údolí řeky Loiry, byl postaven v 1. polovině 16. století na příkaz krále Františka I. a Jindřicha II. jako lovecké sídlo. Je to jeden z nejznámějších zámků v okolí. Má 440 pokojů, 365 krbů a 84 schodišť. Jedním z architektů zámku byl i Leonardo da Vinci.

Zámek je obklopen přírodní zahradou o rozloze téměř 5 500 ha. Celý komplex je obehnán zdí o délce 32 km, v níž najdete 6 brán.

 • Bordeaux
  Odlet z Prahy
  od 1172 CZK
  Paříž
  Odlet z Prahy
  od 3160 CZK

Hrad Hochosterwitz, Rakousko

Tato středověká pevnost nebyla nikdy dobyta. Nachází se na dolomitové skále měřící 175 m. Do hradu vede cesta dlouhá 620 m, která prochází 14 obrannými bránami, z nichž každá má své jméno. Na vrchol vede také alternativní cesta, tzv. Stezka bláznů. Je tak strmá, že kvůli bezpečnosti je turistům uzavřena. Za příznivého počasí je viditelnost z věže cca 30 km. S ohledem na turisty zahájila provoz lanovka.

V zámku je muzeum věnované historii stavby a galerie portrétů rodinných příslušníků rodu Khevenhuller, který vlastnil tvrz po čtyři století. Za návštěvu také stojí zbrojnice a kaple sv. Mikuláše.

Hrad Alcázar v Segovii, Španělsko

Objekt byl postaven jako obranný prvek, ve své historii sloužil jako královský palác, vězení a kancelář školy dělostřelectva. První zmínky o existenci budovy pochází z roku 1120, ale existuje domněnka, že se zde první stavby objevily už v dřívějších dobách – při archeologických vykopávkách byly nalezeny žulové bloky podobné těm, které se používaly ke stavbám římských akvaduktů. Tvrz byla mnohokrát přestavěna následujícími vlastníky a přizpůsobována jejich potřebám.

V hradu můžete obdivovat sbírku nábytku, tapisérií a zbraní. Jedním z nádvoří lze vstoupit do bohatě vybavených královských komnat. K prozkoumání se nabízí například trůnní sál, krbový sál, královský salon a ložnice nebo kaple. Některé exponáty jsou repliky vyrobené v 19. století po požáru, který zničil mnoho děl. Objekt je přístupný po celý rok.

Červená pevnost, Indie

Palác v Dillí, tehdejším Shahjahanabad Zie, postavený v 1. polovině 17. století, nechal vybudovat Shan Jahan. O sto let dříve objednat výstavbu zdí Islam Shah Suri. Název objektu vychází z červeného pískovce, který byl použit ke stavbě zdí. Paláce a pokoje uvnitř opevnění jsou z drahých materiálů. Nádvoří bylo plné fontán a cypřišů.

Nejprve tady stálo šest paláců. Aurangzeb, syn a nástupce šáha, vybudoval Perlovou mešitu, která, i když je poměrně malá, působí velmi prostorně. V polovině 19. století byla část budov a dekorací zničena. Do dneška se uchovaly například královské lázně. 


Jak sbalit příruční zavazadlo do letadla? TOP 10 nejromantičtějších měst v Evropě TOP 10 nejzajímavějších národních parků na světě 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!