Menu

Vyhledat lety z Moskvy

Moskva

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: ruština
  Časové pásmo: UTC +3
  Měna: Ruský rubl (RUB)

 • Lenin na věčné časy

  Po smrti vůdce Velké říjnové revoluce, Vladimíra Lenina, nová vláda vytvořila heslo „Lenin na věčné časy“. Nabalzamované tělo prvního vůdce sovětského svazu spočinulo v mauzoleu, které bylo postaveno na čestném místě na Rudém náměstí. Zde – nehledě na stížnosti obyvatel, poslední vůli samotného Lenina i uplývající čas, který na mumii zanechal své stopy – je tělo vůdce stále vystaveno pro veřejnost.

 • Město sedmi věží

  Jedním ze symbolů Moskvy je sedm charakteristických mrakodrapů, které byly postaveny v letech 1947-1953. Jedná se o stavby ve stylu socialistického realizmu a sídlí v nich například univerzita, ministerstvo zahraničních věcí nebo hotel. Tyto stavby se měly stát symbolem nové Moskvy. Podle plánu měla vzniknout i osmá podobná stavba – Palác sovětů, který měl být nejvyšší budovou na světě a kvůli kterému byl stržen pravoslavný kostel Christa Spasitele. Palác ale nikdy nevzniknul a v roce 2000 byl znovu otevřen nově postavený chrám.

 • Křižovatka kultur

  Dnes až 90 % obyvatel města tvoří Rusové, ale Moskva byla minimálně do poloviny 19. století městem, do kterého přicházeli obyvatelé všech národností z celého Ruského impéria. Dnes můžeme kromě Rusů v Moskvě potkat hlavně představitele kavkazských národů. Proto nás nepřekvapí oblíbené gruzínské nebo arménské restaurace a velká mešita v centru města.

Co si nesmíte nechat ujít v Moskvě?

Hlavní město Ruska patří mezi největší města na světě a je obrovské jak vzhledem k počtu obyvatel (až 13,6 miliónů lidí) tak i vzhledem k povrchu, který zaujímá. Pohyb po tomto městě zabere dost času, ale mnohé památky a zajímavá místa nám tuto nepříjemnost určitě vynahradí. Moskva se dynamicky rozvíjela poté, co se stala hlavním městem v roce 1918 (dříve byl hlavním městem Ruska Petrohrad). Během následujících dvou dekád se počet obyvatel města zčtyřnásobil!

Symbolem města a zároveň místo, které rozhodně stojí za návštěvu, je slavné Rudé náměstí s Kremlem a Mauzoleem Lenina. Tato poněkud podivná směsice staveb z carského období a vrcholu komunizmu zapůsobí na každého návštěvníka. Přístup do sídla nejvyššího vedení Ruské federace je omezen a můžeme zde navštívit jen části některých objektů, jako například kremelského Arzenálu.

Na co ještě nesmíme zapomenout? Samozřejmě na Arbat. Jedná se o nejelegantnější moskevskou ulici, na které bydleli Puškin i Okudžava, kde se odehrávala část děje románu Mistr a Markéta. Nelze vynechat ani slavnou Treťjakovskou galerii, kde je k vidění jedna z nejlepších sbírek ruského malířství, a projížďku metrem. Místní metro se proslavilo přepychovými stanicemi, některé z nich jsou osvětleny křišťálovými lustry a mají bohatě zdobené stropy. Budete se v nich cítit jako v paláci.

Užitečné informace o letištích v Moskvě

Více o letišti

Oblíbené aerolinie na trase z z Moskvy