Menu

Ryanair lety z Eindhovenu do Oradey

Ukazát filtry

Oradea

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: rumunština
  Časové pásmo: UTC+3 (léto), UTC+2 (zima)
  Měna: Rumunské leu (RON)

 • Do lázní

  Nedaleko Oradeji se nacházejí dvoje proslulé lázně Băile Felix a Băile 1 Mai. Voda v bazénech má léčivé vlastnosti, ale lze zde jen tak odpočívat.

 • Výhled na město

  Pravděpodobně nejhezčí panoráma města lze vidět z parku Gradina Publica Ciuperca, který se nachází na kopci a je zde pět vyhlídkových teras.

 • Kultovní místo

  V Oradeji nesmíte minout nákupní centrum u hotelu Černý orel, tedy v rumunštině Vulturul Negru. Jeho secesní interiér dělá dojem – nezapomeňte udělat pár fotek.

Co si nesmíte nechat ujít v Oradeji?

Oradea je jedním z nejhezčích a nejrozvinutějších měst v Rumunsku. Ještě na počátku 20. století zde bydleli téměř výhradně Maďaři. Dodnes jsou maďarské vlivy viditelné nejen v architektuře, ale také na ulicích. Co byste zde neměli vynechat? 

Město vzniklo na přelomu 10. a 11. století s názvem Varadinium a po staletí bylo jedním z nejdůležitějších opevněných sídel v Uherském království. Ve 20. století přecházelo několikrát z rukou do rukou – střídavě patřilo Uhrám nebo Rumunsku. V současnosti patří k nejdůležitějším rumunským městům. Může se pochlubit zajímavou architekturou, která je směsí socrealizmu, baroka a secese. Zejména zaujme historické centrum města, které bylo v roce 2002 pečlivě revitalizováno. Krásné fotky také budete mít ze Strada Republicii, jednoho z nejkrásnějších bulvárů v Transylvánii, na kterém stojí měšťanské domy ve stylu art nouveau. 

K největším atrakcím města patří barokní stavba s 365 okny, ve které se nachází Muzeum kraje nad Krišem (Muzeul Țării Crișurilor), a největší katedrála v zemi, Catedrala barocă. Za návštěvu stojí také pevnost Cetatea Oradea na pětiúhelníkovém půdorysu, kde v současné době sídlí Institut výtvarných umění, a také nedaleký park 1. prosince, který je nazýván Zeleným srdcem města. Nenechte si ujít kostel Biserica cu Lună s orlojem, který ukazuje jednotlivé měsíční fáze a monumentální stavbu divadla Teatrul de Stat. Město se také proslavilo velkým počtem kostelů – nyní je jich více než stovka.  

V Oradeji, kromě gurmánských restaurací v historickém centru, funguje mnoho hospůdek a barů, ve kterých lze za rozumnou cenu (2-3 lei) ochutnat místní delikatesy jako například placinte, tedy placky s bramborovou nebo sýrovou nádivkou. Rumunskou specialitou je také ciorbă de burtă, tedy polévka s dršťkami, smetanou, a mamaligou (kukuřičná kaše) a sarmale, tedy malé karbanátky zabalené v listu vinné révy nebo zelí. Kde si můžete dát něco k jídlu? Pohledejte levnou domácí kuchyni mimo centrum nebo zajděte do restaurací Allegria, Hanul cu Noroc nebo do Ziga Zaga.

Užitečné informace o letištích

Eindhoven Oradea

Oblíbené aerolinky na trase Eindhoven - Oradea