Menu

Wizz Air lety z Eindhovenu do Brna

Brno

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: čeština
  Časové pásmo: UTC+2 (léto), UTC+1 (zima)
  Měna: Koruna česká (CZK)

 • Pro fanoušky MotoGP

  V okolí Brna se nachází závodní dráha Masarykův okruh – toto místo zná každý fanoušek automobilových a motocyklových závodů. Od roku 1965 se zde odehrává v rámci mistrovství světa silničních motocyklů závod Grand Prix České republiky. Kdysi se závod konal na veřejných cestách v předměstí Brna, od roku 1987 k tomu slouží pro tento účel postavená dráha.

 • Pozor na draka!

  Jedna z nejznámějších legend spojených s městem Brnem je ta o draku, který měl v 16. století žít na břehu řeky Svratky a terorizovat místní obyvatelstvo. Lidé se ho zbavili tak, že mu podstrčili falešnou ovci vyplněnou vápnem. Drak ho sežral a tak dlouho po jídle hasil žízeň, až prasknul. Zní to neuvěřitelně? V bráně radnice od počátku 17. století visí dračí trofej, která není ničím jiným než vycpaným krokodýlem!

 • Moravská vína

  V Brně, na rozdíl například od Prahy, na ulicích vede prim víno, a ne pivo. Na každém kroku narazíme na vinárny a specializované obchody s vínem. Proč? Morava a Brno samotné jsou vinařstvím pro celou Českou republiku. Vinařské tradice v tomto regionu se datují už do dob, kdy zde byli Římané! Stojí za to ochutnat především vína z nedalekých regionů, například z Pálavy.

Co si nesmíte nechat ujít v Brně?

Druhé největší město České republiky a největší město na Moravě má dlouhou a bohatou historii. Bylo založeno v 11. století, od 17. století je administrativním centrem Moravy. Měšťanské domy obklopující Náměstí Svobody okouzlují přepychem a bohatou výzdobou. Nejstarší z nich – Dům pánů z Lipé je původním renesančním palácem. Během procházky v centru města navštivte také Katedrálu svatého Petra a Pavla a Starou radnici s rozhlednou.
Brno bylo v minulosti proslulé jako nedobytná tvrz, kterou neúspěšně obléhali Švédové v 17. století a pruská armáda ve století 18. Teprve během napoleonských válek pevnost dobyli Francouzi. Pozůstatkem po těchto dobách je tvrz Špilberk, která byla přestavěna v 17. století a v současnosti se zde nachází muzeum. Z těchto míst je také nejkrásnější pohled na město.
Město se zapsalo také zlatými písmeny do učebnic… genetiky! Přesvědčíme se o tom ve farním kostele sv. Tomáše, který patřil augustiniánům. Nachází se zde Mendlovo muzeum. Je věnováno práci průkopníka v této oblasti vědy – Gregorovi Mendlovi, obyvateli Brna a opata, který u kláštera provedl první experimenty a formuloval zákony dědičnosti.
Také milovníci moderní architektury najdou v Brně něco pro sebe – zde stojí jedno z vrcholných děl funkcionalizmu, vila Tugendhat, kterou ve 20. letech minulého století navrhl slavný Ludwig Miese van der Rohe a která nyní figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.

Užitečné informace o letištích

Eindhoven Brno

Oblíbené aerolinky na trase Eindhoven - Brno