Menu

Ryanair lety z Ibizy do Glasgow

Ukazát filtry

Glasgow

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: angličtina
  Časové pásmo: UTC+1 (léto), UTC+0 (zima)
  Měna: Britská libra (GBP)

 • Glasgow patter

  Obyvatelé města a okolí mezi sebou mluví v nářečí Glasgow patter. Natolik se liší od běžně používané angličtiny, že ho turisté mají problém pochopit.

 • Město, které stojí za návštěvu

  Glasgow bylo zařazeno na seznam 10 měst, která stojí za návštěvu, podle žebříčku vytvořeného nakladatelstvím Lonely Planet, které se zabývá turistikou a cestováním.

 • Prví voděodolná bunda

  Počasí ve Skotsku je často na hony vzdáleno tomu, jaké bychom si během výletu přáli.  Deštivé počasí ale inspirovalo místního rodáka, Charlese Macintoshe, k vytvoření první voděodolné bundy na světě.  

Co si nesmíte nechat ujít v Glasgow?

Glasgow je největším městem ve Skotsku a také třetím největším (podle počtu obyvatel) v celé Velké Británii. Město bylo nejdříve jen malou osadou a postupně se z něj rozvinul největší přístav ve Spojeném království. Během průmyslové revoluce se Glasgow stalo hlavním střediskem rozvoje průmyslu, zejména lodního. Podél řeky vznikaly stále další a další loděnice.

V dnešní době je Glasgow spojováno především s uměním, vědou a sportem – stalo se tak díky velké proměně, kterou město prošlo od úpadku lodního průmyslu. V ničem už nepřipomíná temné a bezbarvé průmyslové město. Nyní je to centrum kultury a módy. Uchvacuje návštěvníky jedinečnou architekturou a udává celosvětové trendy. Nachází se zde Univerzita Glasgow, což je jedna z nejprestižnějších univerzit ve Velké Británii, na kterou se hlásí studenti z celého světa.
 
Pro fanoušky fotbalu je Glasgow především sídlem fotbalových klubů, zejména pak Celtiku F. C. Hlavní stadion klubu, Celtic Park, je atrakcí, kterou by žádný milovník této disciplíny neměl minout.

Město má dokonalou atmosféru pro klidné odpoledne nebo večer u šálku aromatického čaje nebo u skleničky světově proslulé skotské whisky. Místní gastronomie láká také na mořské plody a oceňované druhy sýra. Těm, co se nebojí vyzkoušet nové chutě, nabízí slavné haggies připravené z ovčích vnitřností nebo scotch broth – polévku z beraní hlavy.

Glasgow je ideálním místem pro ty, kteří rádi chodí po památkách. Za návštěvu rozhodně stojí sídlo městské rady a Glasgow School of Art, která je považována za veledílo secesní architektury. Glasgow se vyznačuje moderními stavbami v blízkém sousedství starodávných uliček. Samozřejmě má také co nabídnout fanouškům živé hudby. Vřele doporučujeme návštěvu King Tut's Wah Wah Hut, kde se každý večer konají koncerty jak místních kapel, tak skupin, které jsou známé široké veřejnosti.

Užitečné informace o letištích

Ibiza Glasgow