Menu

Wizz Air lety z Lublina do Osla

Oslo

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: norština
  Časové pásmo: UTC+2 (léto), UTC+1 (zima)
  Měna: Norská koruna (NOK)

 • Vigelandův park

  Norský sochař Gustav Vigeland dostal v roce 1907 za úkol navrhnout fontánu v parku  Frognerparken. Malá zakázka rychle přerostla v rozsáhlý projekt, který byl realizován ještě po smrti jejího autora v roce 1943. Park byl dokončen o několik let později a najdeme v něm 121 soch zobrazujících skoro 600 postav – mezi nimi najdeme také autoportrét Gustava Vigelanda. Dnes je park známý jako Vigelandův park.

 • Muzeum jedné lodi

  Jedním ze zajímavých míst v hlavním městě Norska je muzeum škuneru Fram. Proč je pro Nory důležitá právě tato loď? Fram byl postaven na zakázku slavného polárníka Fridtjofa Nansena a během své první výpravy, která trvala tři roky, uvízl v arktickém ledovci. O několik let později ho pro svou výpravu použil Roald Amundsen – během této výpravy byl člověkem poprvé dosažen jižní pól. Tato loď je zkrátka legendární.

 • Výkřik z Osla

  Jeden z nejslavnějších obrazů světa se nachází v Oslu! Jedná se o Výkřik Edvarda Muncha, který je perlou kolekce Národního muzea výtvarného umění, architektury a designu. Velkolepé dílo expresionizmu má ale dost smůlu – již dvakrát bylo odcizeno. Poslední krádež, v roce 2004, probíhala skoro jako ve filmu. Zloději za bílého dne vyhrožovali se zbraněmi zaměstnancům ochranky a odnesli obraz. Obraz se podařilo za dva roky najít.

Co si nesmíte nechat ujít v Oslo?

Hlavní město Norska je město zelené a ekologické. Mnoho lidí si ho také spojuje s ceremoniálem předávání Nobelovy ceny za mír. Městská radnice – monumentální modernistická stavba, kde se každoročně tato událost koná, je jednou z nejznámějších staveb ve městě. Vysoká a mohutná budova střeží vchod do městského přístavu.
Hlavní město Norska zaujímá výhodnou polohu mezi fjordem Oslofjord a okolními kopci. Díky dobře rozvinuté hromadné dopravě a podpoře cyklistického ruchu, se lze po Oslu pohybovat výhodně a rychle. Kromě zajímavého centra města stojí za to si prohlédnout i městské nábřeží se středověkou tvrzí Akershus, která kontrastuje s nedalekou moderní budovou Národní opery. Jen několik kilometrů severním směrem od tohoto místa se nachází další zajímavá památka – Královský zámek, který obklopuje krásný park Slottsparken. Navštívit zde můžete také muzeum věnované slavnému dramatikovi Henriku Ibsenovi.
Je zde také něco pro milovníky sportu – u kultovního skokanského můstku Holmenkollenu se nachází zajímavé muzeum lyžování. Expozice vás provede po dějinách lyžování za posledních… 4000 let! Zase milovníci skandinávského folkloru by se měli vydat do Norského lidového muzea na ostrově Bygdøy. V tomto rozlehlém skanzenu můžeme na vlastní oči vidět, jak vypadala norská města a vesnice v 17. až 19. století. Můžeme si zde prohlédnout nejen původní stavby a muzejní exponáty, ale zjistit, jak žili a pracovali dávní obyvatelé Norska.

Užitečné informace o letištích

Lublin Oslo

Oblíbené aerolinky na trase Lublin - Oslo