Přihlaste se a spravujte své rezervace.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
Londýn se může pochlubit těmi nejlepšími muzei a galeriemi na světě. Rozhodně stojí za to navštívit British Muzeum, Galerii Tate, Přírodovědecké muzeum nebo Vědecké muzeum, ve kterých můžete vejít do stálých expozic zdarma.
Tvrdí se, že Londýn je městem divadla. Přitahuje ty největší talenty, nejzajímavější představení a nejvýznamnější divadelní soubory. Můžete zde vidět klasické divadelní hry, reprízy klasických muzikálů stejně jako nové produkce z West Endu – výběr je jen na vás!
Londýn se proslavil svou bohatou hudební scénou a mnohými koncerty světových hvězd, které se konají v městských parcích nebo na stadionech. Každou chvíli se město rozezní díky některé významné osobnosti světové hudební scény!
Majestátní, nádherný, starodávný, aristokratický, kosmopolitní, umělecký, hudební, módní, nezapomenutelný… o Londýně umíme psát jen s obdivem.
Neexistuje člověk, který by nebyl ohromen, když poprvé spatří slavné londýnské pamětihodnosti. Pohled na London Eye, slavné muzeum Madame Tussauds, Big Ben, který určuje rytmus dne v metropoli, procházka po krásném Buckinghamském paláci nebo majestátním mostu Tower Bridge, pohled do úchvatných sbírek Britského muzea. Každý podlehne kráse těchto míst!
Vydejte se na procházku podél řeky Temže, je to ideální způsob, jak se vyhnout hlučným ulicím a v klidu obdivovat neskutečné pohledy na město. Nezapomeňte také navštívit malebné kanály Regent a Little Venice.
Na rozdíl od jiných evropských hlavních měst nemusí místní obyvatelé utíkat z města, aby si odpočali pod korunami stromů a dali si šlofíka ve stínu keřů. Skoro 11 % rozlehlého města tvoří zeleň – osm krásných královských parků, včetně Hyde Parku, St. James's a Richmondu. V severní části lze obdivovat výjimečný výhled z Hampstead Heath nebo se nabažit jemnými vůněmi v Královské botanické zahradě nebo Bylinné zahradě.
Nezáleží na tom, kolikrát navštívíte Londýn, vždy je zde něco, co můžete objevit. Pokaždé vás překvapí něco nového – restaurace ve východní části města nebo zajímavá výstava v jedné z mnohých galerií… V Londýně se nikdy nebudete nudit, takže se zde určitě zase brzy vrátíte.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
Edinburská městská hromadná doprava je velmi dobře rozvinutá. V roce 2014 byla otevřena tramvajová linka o délce 13 km. Propojuje centrum města (York Place) a letiště.
Nehledě na to, že autorka Harryho Pottera z tohoto města nepochází, právě zde vznikla řada jejích oblíbených knih pro děti (ale napsala samozřejmě i jiné).
Pokud jste fanoušky dějin, máme pro vás skvělou zprávu – vstup do muzeí v Edinburghu je zdarma. Zajděte do National Museum of Scotland a prohlédněte si například výstavu, která je celá věnovaná mamutům.
Město plné zeleně a harmonie, kde lze historii pocítit na každém kroku. Nechybí ani festivaly, na kterých vystupuje i několik desítek tisíc umělců.
Edinburgh – druhé největší město ve Skotsku vzhledem k počtu obyvatel. Od 15. století je hlavním městem Skotska. Nejstarší částí Edinburghu je Staré město, které tvoří jeho centrum společně s Novým městem. Tyto čtvrti jsou od sebe odděleny zahradami Princes Street Gardens. Ve městě působí čtyři univerzity, nejprestižnější a nejznámější je Edinburská univerzita, kde studuje 40 tisíc studentů.
V Edinburghu platí velice přísné zákony týkající se veřejného prostoru. Díky těmto pravidlům zde nenajdeme místa, kde by mezi krásnými historickými domy stál skleněný mrakodrap. Ulice jsou zde široké, elegantní a obklopené množstvím krásných staveb – budete se zde cítit jako v pohádce.
Přejete si obdivovat panorama města v celé kráse? Vydejte se na jedno z nejoblíbenějších míst v celém Edinburghu – památník Waltera Scotta. Za vstup na toto místo sice zaplatíte 4 libry, ale pohled, jaký se vám odtud naskytne, za to rozhodně stojí.
Oblíbenými městskými částmi jsou Cowgate a Grassmarket. Najdete zde mnoho barů a restaurací. Na oběd v britském stylu si můžete zajít do The Grain Store, na adrese 30 Victoria Street. Pokud máte raději francouzskou kuchyni, pak byste si neměli nechat ujít návštěvu restaurace Petit Paris, na adrese 38-40 Grassmarket. Chcete se najíst bleskově, ale chutně? Objednejte si v restauraci Oink, podávají zde skvělé hamburgery, najdete ji na 34 Victoria Street.
Ve městě se každoročně koná Edinburský festival. Pod záštitou tohoto festivalu se koná sedm menších festivalů v období od června do října. K nejoblíbenějším patří festival The Fringe – největší festival umění na světě, na kterém každý rok vystupují tisíce umělců (v roce 2016 jich bylo více než 50 tisíc). Zajímavou akcí je také Royal Edinburgh Military Tattoo, na něm vystupují orchestry různých vojenských oddílů, především Britských ozbrojených sil.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
Birmingham má více než 250letou tradici výroby šperků. Tehdy vznikla organizace zastřešující řemeslníky pracující s tímto drahocenným nerostem s názvem Jewellery Quarter. V současnosti do ni patří až 400 zlatníků.
V tomto městě žil John Ronald Reuel Tolkien – autor románů o bájném světě Středozemě. V Sarehole Mill Museum se každoročně koná sjezd fanoušků jeho knih.
V Birminghamu se narodili členové heavymetalové skupiny Black Sabbath, Tony Iommi a Ozzy Osbourne. Druhý z nich se dočkal dokonce tramvaje se svým jménem.
Birmingham je druhým největším městem v Anglii. Dříve byl spojován především s průmyslem, dnes svou architekturou a atrakcemi přitahuje stále větší počet turistů. Co si tam nesmíte nechat ujít?
Birmingham je různorodé město – každý zde najde něco pro sebe. Rádi si vyrazíte na nákupy? Není problém. Dáváte přednost procházce po historických čtvrtích města? Nebo máte rádi aktivní odpočinek? Tady můžete dělat vše.
Jedním z nejmalebnějších míst ve městě jsou kanály, které se táhnou podél Gas Street. Do roku 1960 byly využívány pro nakládání a vykládání zboží dopravovaného po řece. V současnosti jsou kanály obklopeny spoustou příjemných hospůdek a klubů. Staly se místem pro odpočinek, společenská setkání i bujaré zábavy do brzkých ranních hodin. Na tomto místě se rozhodně projeďte lodí – z vody viktoriánské domky vypadají ještě krásněji. Zajímavé je, že Birmingham se může pochlubit větším počtem kanálů než Benátky.
Počátky města sahají do středověku. Z tohoto období pochází soubor staveb Kings Norton, včetně školy a domu obchodníků. V témže období vznikl kostel sv. Martina (Saint Martin's Church). Je obklopen moderními stavbami největšího obchodního centra ve městě, tedy The Bull Ring, který vznikl na místě první tržnice z 12. století. Za návštěvu stojí také birminghamské katedrály: anglikánská sv. Filipa, katolická sv. Chada a řecká Theotokose a Ondřeje a také Aston Hall s dokonale zachovalými starožitnými interiéry. Pro milovníky umění bude určitě hezkým zážitkem návštěva Birmingham Muzeum & Art Gallery. Najdou tam například bohatou kolekci děl představitele prerafaelitů Edwarda Burne-Jonese.
Jestli již od dětství sníte o návštěvě místa, kde vzniká nejlahodnější výrobek na světě, tedy čokoláda, v Birminghamu si tento sen splníte. Nedaleko od města se nachází muzeum čokolády Cadbury World. Během tříhodinového výletu si nejen prohlédnete, jak se připravuje čokoláda, ale také vyzkoušíte mnoho kakaových sladkostí. Po takto intenzivním zážitku si skvěle odpočinete v jednom z městských parků. Nejzajímavějším je Sutton, který je největší přírodní rezervací na území města na světě. Lze tam trávit čas u jednoho ze sedmi jezer od 9 do setmění. Je na vás, jestli se budete věnovat sportu nebo lenošení na trávě.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
Každý rok v létě se v Bristolu koná čtyřdenní festival Bristol International Balloon Fiesta. Na nebi lze v těchto dnech vidět stovky barevných vzducholodí.
Z Bristolu pochází jeden z nejdůležitějších umělců ulice, tedy umělec s přezdívkou Banksy. Pořádně se dívejte kolem, možná najdete jeho práce jako Mild, Mild West, Well nebo Hung Lover?
Pokud jste milovníkem příběhů s mořem v pozadí, nahlédněte do nejstarší taverny v Bristolu, tedy The Llandoger Trow. Legenda hlásá, že v tomto příbytku pobýval sám Edward Teach, tedy legendární Černovous.
Užíváte si romány a filmy odehrávající se na moři, kde vystupují piráti? Chcete pocítit nefalšovanou atmosféru pravé anglické hospody? Nebo dáváte přednost chození po památkách? Určitě se vydejte do Bristolu – toto přístavní město má mnoho tváří.
Kdysi byl Bristol nejdůležitějším anglickým přístavem, ze kterého vyplouvaly lodě nejen pod vlajkou Velké Británie, ale také pirátů. Nyní na řece Avon na místě starých doků vznikl Bristol Harbour – skvělá odpočinková zóna s nesčetným množstvím hospůdek na ukotvených dřevěných vorech. Stojí za to se sem vydat na večerní procházku a vejít do jedné z taveren. Panuje tam vždy skvělá nálada.
Zajímavým místem je také vedoucí historickým centrem města ulice King Street, na které se mj. nachází nejstarší tradiční anglické hospody ve městě. Zapůsobí také tyčící se nad městem věže bristolské katedrály, která byla postavena ve 12. století a také stavba Wills Memorial Building, ve které se v současné době nachází univerzita. Nehledě na davy studentů před a uvnitř budovy doporučujeme vyšlápnout si na věž a prohlédnout si krásné panorama města. Dokonalý výhled čeká také na ty, kteří se vydají obdivovat největší atrakci města, tedy monumentální visutý most Clifton Suspension Bridge.
Na řece kotví největší osobní parník na světě – SS Great Britain. Pochází z první poloviny 19. století a cestovalo se na něm do Spojených států. V současnosti se v jeho pečlivě restaurovaných interiérech nachází muzeum. Milovníci umění a přírody rozhodně nebudou zklamaní po prohlídce expozic v Bristol Museum & Art Gallery (je tam vstupné zdarma) a ti, co mají rádi vědu, ocení návštěvu v At Museum. Pokud vás fascinuje gregoriánské období, nahlédněte do The Gregorian House Museum, tedy domu s místnostmi vybavenými přesně podle dobových požadavků.
Pokud máte raději nasávání atmosféry města a pozorování běžného života jeho obyvatel než chození po městě s průvodcem a mapou (nebo smartphonem) v ruce, vydejte se do jednoho z mnoha parků. Během teplých dnů, kterých je zde rozhodně nejvíce v celé Anglii, tady probíhá společenský život. Bristolané zde rádi tráví čas odpoledne a o víkendech. Jedí jídlo s sebou na trávnicích, lavičkách a zídkách. Občas i popíjejí pivo.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
Ve Velké Británii se nacházejí dva místa s názvem Leeds. Jedno město je v hrabství Yorkshire, druhá vesnice se nachází v hrabství Kent. Zde je jeden z nejznámějších britských hradů, takže ho na severu Anglie nehledejte.
V restauracích (ale ne hospodách) v Leeds je vhodné nechat spropitné ve výši 10-15 % částky za objednané jídlo a pití. Nemusíte je připočíst k účtu, raději spropitné nechte na stole.
Nedaleko Leeds se nachází rezidence Harewood se zámkem z 18. století. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších turistických atrakcí v Yorkshiru. Každý víkend jsou zde organizovány akce pod širým nebem, například koňské dostihy, výstavy psů nebo srazy milovníků veteránů.
Leeds je město s průmyslovou minulostí a studentskou současností. Leží u řeky Aire a je perlou severní části Anglie. Je to perfektní místo pro poznávání, nákupy i večírky.
Leeds je největší aglomerací v hrabství West Yorkshire a vzhledem k počtu obyvatel zároveň druhou největší aglomerací v celé Velké Británii. Období největšího rozkvětu město zaznamenalo během viktoriánského období, kdy se zde rozvíjel textilní průmysl. V současné době ve čtvrti Armley, směrem západně od centra, působí textilní muzeum Armley Mills Museum. Pokud půjdete dál na západ podél řeky, narazíte na cisterciácké opatství ze 12. století (Abbey House) v Kirkstallu, které je považováno za největší turistickou atrakci města Leeds.
Pokud se ale vydáte na východ, dorazíte do oblasti dávného říčního přístavu, kde se nachází Royal Armouries, tedy monumentální několikapatrová stavba muzea věnovaného zbraním. Může se pochlubit velkými sbírkami a veřejnosti přístupnou střelnicí. V centru města je nejdůležitějším bodem City Square, tedy hlavní náměstí s mnoha pomníky například Black Prince. Poblíž se také nachází krásná stavba městské radnice (Town Hall) se zajímavou hodinovou věží a také Civic Hall, Civic Theatre a Leeds Art Gallery se sbírkami nejdůležitějších umělců pocházejících nejen z Velké Británie.
Pokud máte rádi nákupy, Leeds vás určitě nezklame. Jedná se o nejdůležitější obchodní oblast v této části Anglie. V centru města najdete ale něco víc než jen nová obchodní centra. Můžete zde nakupovat v neobvyklé atmosféře – jako obchodní zóna zde byly vyznačeny celé ulice s přilehlými historickými budovami a pasážemi. Jedná se o Thornton's, Queen's a Grand Arcade, které se nacházejí hned vedle sebe. Až se na nákupech unavíte, můžete si zde odpočinout v jedné z mnoha restaurací nebo kaváren. Skvělým zážitkem je také procházka ulicemi Kirkgate, Duncan a Vicar Lane, kde se nachází řada opravdu zajímavých obchodů. Na Kirkgate zejména pátrejte po stavbě s kovanou železnou střechou a věžičkami tedy Kirkgate Market, kde se obchoduje již od počátku 19. století. Jedná se o největší zastřešenou tržnici v Evropě.
Až si budete chtít odpočinout po dlouhém dni, navštivte jednu z tradičních anglických hospod. Tam si dáte pivo a můžete se zaposlouchat do zajímavých rozhovorů. Pravděpodobně se také seznámíte s nějakými Angličany, tento národ je proslulý svou otevřeností a dobrosrdečností. Na tomto místě si také můžete dát typická anglická jídla jako fish and chips (smažená ryba s hranolky), Yorkshire pudding nebo Sunday roast, tedy tradiční nedělní oběd s pečeným masem, brambory a přílohou. Kam tedy zajít? V Leeds můžete na každém kroku narazit na dobrou restauraci. V centru města doporučujeme například The White Swan na ulici Swan Street a The Hourglass na adrese 112 Briggate. Pokud si chcete vychutnat atmosféru pravé hospody, kde tráví čas především místní obyvatelé, vzdalte se trochu od historického centra a navštivte The Broadway na adrese Dewsbury Road a také The Garden Gate na Whitfield Place nebo The Rodley Barge s živou hudbou na Town Street.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
V roce 2007 agentura First Direct provedla průzkum týkající se otázky, jak jsou lidé spokojeni s místem svého bydliště. Bournemouth v něm bylo vyhodnoceno jako nejšťastnější město v Anglii.
Jednou z nejzajímavějších atrakcí ve městě je let horkovzdušným balonem. Vznáší se až do výšky sto padesáti metrů. Uvidíte z něj překrásné pohledy na město a okolí. Odvážíte se?
Díky místnímu podnebí zde roste mnoho zajímavých rostlin. V parcích můžete potkat veverky, mají šedou barvu srsti, jsou zvyklé na lidi a často za nimi běhají. Nabídněte jim oříšek.
Bournemouth je město střední velikosti, počet jeho obyvatel dosahuje sta osmdesáti tisíc. Nachází se ve stejnojmenném distriktu v hrabství Dorset, v jižní části Anglie u kanálu La Manche. Pláže v okolí jsou považovány za jedny z nejčistších v Británii. Zcela výjimečným bodem, který se na pobřeží nachází, je molo Bournemouth Pier.
Město je velmi důležité z ekonomického hlediska, protože láká mnoho turistů. Každý rok sem přijíždí kolem pěti miliónů návštěvníků, kteří obdivují překrásné pobřeží a užívají si bujarý noční život. Bournemouth je atraktivní také pro ty, kteří chtějí zlepšit svůj zdravotní stav. Panují zde výtečné podmínky – není tu příliš horko a blízkost oceánu zaručuje vhodnou vlhkost ovzduší. Bournemouth byl známým lázeňským městem již v 19. století.
Kultura ve městě se dynamicky rozvíjí zejména díky početné akademické obci a také mnoha jazykovým školám, do kterých přijíždějí žáci a studenti ze všech koutů světa. Je skvělým místem, kam se vydat na víkend například v zimě, která v těchto místech není příliš mrazivá. Třeba se vám podaří stihnout vánoční trhy? Centrum města je skutečně mnohonárodnostní a usíná velice pozdě. Zajděte si na představení do divadla a po skončení, až budete mít hlad nebo chuť na drink, si nebudete stěžovat na nedostatek otevřených hospůdek.
Kam si zajít na večeři? V restauraci Roots ltd na adrese 141 Belle Vue Road vyzkoušíte výtečná jídla podávaná rafinovaným způsobem. Skvělou italskou pizzu nebo těstoviny podávají v El Murrino na 154 Old Christchurch Rd. Nesmíte také v žádném případě vynechat britskou klasiku fish and chips – dáte si ji v Chez Fred na 10 Seamoor Road. Rozhodně sem zajděte, až budete mít veliký hlad, porce jsou obrovské a neuvěřitelně chutné! Na večerní drink nebo skleničku vína – a možná ještě něco k tomu – pozvěte své blízké do Renoufs na adrese 48 Poole Road.
Úřední jazyk: angličtina
Časové pásmo: UTC+1
(léto),
UTC+0
(zima)
Měna: Britská libra (GBP)
Obyvatelé města a okolí mezi sebou mluví v nářečí Glasgow patter. Natolik se liší od běžně používané angličtiny, že ho turisté mají problém pochopit.
Glasgow bylo zařazeno na seznam 10 měst, která stojí za návštěvu, podle žebříčku vytvořeného nakladatelstvím Lonely Planet, které se zabývá turistikou a cestováním.
Počasí ve Skotsku je často na hony vzdáleno tomu, jaké bychom si během výletu přáli. Deštivé počasí ale inspirovalo místního rodáka, Charlese Macintoshe, k vytvoření první voděodolné bundy na světě.
Glasgow je největším městem ve Skotsku a také třetím největším (podle počtu obyvatel) v celé Velké Británii. Město bylo nejdříve jen malou osadou a postupně se z něj rozvinul největší přístav ve Spojeném království. Během průmyslové revoluce se Glasgow stalo hlavním střediskem rozvoje průmyslu, zejména lodního. Podél řeky vznikaly stále další a další loděnice.
V dnešní době je Glasgow spojováno především s uměním, vědou a sportem – stalo se tak díky velké proměně, kterou město prošlo od úpadku lodního průmyslu. V ničem už nepřipomíná temné a bezbarvé průmyslové město. Nyní je to centrum kultury a módy. Uchvacuje návštěvníky jedinečnou architekturou a udává celosvětové trendy. Nachází se zde Univerzita Glasgow, což je jedna z nejprestižnějších univerzit ve Velké Británii, na kterou se hlásí studenti z celého světa.
Pro fanoušky fotbalu je Glasgow především sídlem fotbalových klubů, zejména pak Celtiku F. C. Hlavní stadion klubu, Celtic Park, je atrakcí, kterou by žádný milovník této disciplíny neměl minout.
Město má dokonalou atmosféru pro klidné odpoledne nebo večer u šálku aromatického čaje nebo u skleničky světově proslulé skotské whisky. Místní gastronomie láká také na mořské plody a oceňované druhy sýra. Těm, co se nebojí vyzkoušet nové chutě, nabízí slavné haggies připravené z ovčích vnitřností nebo scotch broth – polévku z beraní hlavy.
Glasgow je ideálním místem pro ty, kteří rádi chodí po památkách. Za návštěvu rozhodně stojí sídlo městské rady a Glasgow School of Art, která je považována za veledílo secesní architektury. Glasgow se vyznačuje moderními stavbami v blízkém sousedství starodávných uliček. Samozřejmě má také co nabídnout fanouškům živé hudby. Vřele doporučujeme návštěvu King Tut's Wah Wah Hut, kde se každý večer konají koncerty jak místních kapel, tak skupin, které jsou známé široké veřejnosti.