Menu

Vyhledat lety do Antakye

Antakya

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: turečtina
  Časové pásmo: UTC +3
  Měna: Nová turecká lira (TRY)

 • Duchovní prožitek

  Na den sv. Petra a Pavla, tedy 29. června, se v jeskyni sv. Petra koná slavnostní mše svatá. Na toto místo stojí za to se vydat, mj. pro náboženskou atmosféru tohoto místa.

 • Na trh

  Po celém městě prosluly výrobky z tohoto města a to především olivové mýdlo a hedvábí. Jestli je chcete koupit, vydejte se do obchodní čtvrti (çarşı), která se nachází vedle Velké mešity (Ulu Camii).

 • Před návštěvou

  Archeologické muzeum je zavřeno v pondělí a také dopoledne první den tureckých náboženských svátků. Během letní sezóny lze muzeum navštívit v hodinách od 9 do 18:30 a mimo sezónu od 8 do 16:30.

Co si nesmíte nechat ujít v Antakyi?

Antakya, kterou Turci nazývají Hatay, je město spíše s arabskou než tureckou atmosférou. Na každém kroku jsou zde viditelné vlivy nejen kultur Blízkého východu, ale také křesťanství, protože toto místo bylo kdysi významným křesťanským městem.

Antakya leží 22 kilometrů do břehu Středozemního moře, a proto neláká turisty na krásné pláže. Za to se ale může pochlubit jinými atrakcemi. Kterými?

Za doby vlády Římanů byla Antakya třetím největším městem starověkého světa. Z tohoto období se však do dnešních dnů uchovalo jen málo stop, protože v 6. století došlo ve městě k mohutnému zemětřesení. Dnes můžeme navštívit jeden z pěti mostů, které před staletími vedly přes řeku Orontes, a také si prohlédnout překrásné mozaiky pocházející z období mezi 2. a 4. stoletím. Můžeme je obdivovat v Archeologickém muzeu (Arkeoloji Muzesi), které je jednou z nezajímavějších turistických atrakcí ve městě. Právě toto muzeum v Turecku má druhou největší (po italské Ravenně) kolekci objektů tohoto typu na světě.  

Na seznamu „must see in Antykya” je Aziz Petros Kilisesi, tedy jeskyně sv. Petra nacházející se kolem 2,5 kilometru od centra města. Lze se tam vypravit pěšky nebo autem či autobusem. Podle legend na tomto místě hlásali sv. Petr a také další apoštol – sv. Pavel. Zajímavé je, že k jeskyni, která vznikla v období Byzance, křižáčtí rytíři dostavěli gotickou fasádu, takže dnes můžeme obdivovat ne jeskyni, ale de facto kostel vytesaný ve skále.  

Region, ve kterém se Antakya nachází, sousedí se Sýrií, proto je zde zřetelný výrazný vliv arabské kultury mj. v architektuře nebo kulinářské tradici. Abyste si užili tuto atmosféru, vydejte se úzkými uličkami zaplněnými stánky s vývěsními štíty v arabštině do nejdůležitějších mešit ve městě, tedy do Velké mešity (Ulu Camii) a do Habibi Neccar Camii, která je nestarší muslimskou svatyní v tomto regionu. Pokud máte rádi východní kuchyni, neodjedete zklamaní – najdete zde místní jídla kořeněná mátou a také ty na cizrnovém základě (například humus) a typické sýry s bylinkami, jogurtové polévky a kebaby. Pokud milujete dezerty, rozhodně vyzkoušejte künefu – místní sladkost.

Užitečné informace o letištích v Antakyi

Oblíbené aerolinie na trase z do Antakye

Hledáte hotel? Prohlédněte si nejlepší hotely v Antakyi

Najít ubytování v Antakyi